کدک فوق فشرده H.266 بزودی روانه بازار می شود

در چندین سال گذشته همزمان با کاهش چشمگیر هزینه ذخیره سازی داده ها- رشد قابل توجهی را در سرویس های خدمات صوتی تصویری، بر روی پلت فرم های مختلف شاهد بوده ایم. شاید در سال های نچندان دور کاهش حجم تصاویر بی آنکه پایین آمدن همزمان کیفیت تصویر مد نظر قرار گیرد از دغدغه های پژوهشگران و متخصصان این حوزه بود، اما در حال حاضر کاربران در کنار حجم اندک، کیفیت تصویر بالا را بر روی پلت فرم های مختلف طلب می کنند.

بر این اساس، سازمان Fraunhofer HHI که وظیفه به روزرسانی کدک ها، فرمت های صوتی تصویری و استانداردسازی آنها را بر عهده دارد، از استانداردی تازه تحت عنوان H.266/VVC رو نمایی کرده است. این شرکت با همکاری کمپانی های بزرگی همچون Apple, Ericsson, Intel, Huawei, Microsoft, Qualcomm, وSony مدعی شده است که این فرمت جدید نسبت به فرمت پیشین(H.265) از قابلیت کاهش بیت ریت و سایز فایل ویدیویی تا حدود ۵۰ درصد بدون از دست رفتن کیفیت تصویر برخودار است.
لازم به ذکر است که استاندارد جدید امکان اعمال فشردگی بیشتر بدون افت کیفیت را بر روی ویدئو های 4k فراهم می سازد. همچنین این استاندارد در آینده نچندان دور بنا به ادعای شرکت سازنده می تواند تأثیر چشمگیری بر روی حجم و کیفیت پخش ویدئوهای با فرمت 8k/HDR داشته باشد


بر اساس آمارها پیش از این استانداردهای H.264 و H.265 پیش از این بر روی نزدیک به 10 میلیون دستگاه در سراسر جهان به طور رسمی مورد استفاده قرار گرفته بودند و این استانداردهای به طور میانگین نزدیک به 10 گیگ داده را در بازه هر 90 دقیقه جابه جا می نمودند و این در حالی است که تخمین زده می شود استاندارد H.266 این میزان جابه جایی داده را به 5 گیگ کاهش دهد، ضمن آنکه از قابلیت تطبیق پذیری بالایی با استریم های 4K، 8K و پانورامیک 360 درجه برخوردار است و حجم آنها را بدون افت کیفیت به شکل قابل توجهی کاهش می دهد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 2