آیا هدف اصلی فعالیت در شبکه های اجتماعی فقط فروش است؟

هدف اصلی فعالیت در شبکه های اجتماعی تنها فروش بیشتر نیست. فلسفه وجود شبکه های اجتماعی و استفاده کسب و کارها از آن اهداف والاتری را دنبال می کند.اهدافی پنهان و والاتر که ما را در نهایت به فروش نیز نزدیک می کند. در این مقاله کوتاه با توجه به تحقیقی که وبسایت sproutsocial.com انجام داده با اهداف اصلی فعالیت در شبکه های اجتماعی آشنا می شویم.

افزایش آگاهی از برند

آگاهی از برند یا نام تجاری نشان می‌دهد که مخاطبان مورد نظر شما چقدر با نام تجاری شما آشنا هستند و چگونه آن را تشخیص می‌دهند. برندهایی که آگاهی نام تجاری خود را بالا می‌برند به راحتی می‌توانند روند پیشرفت را طی کنند و در معرض محبوبیت قرار گیرند. هنگامی که شما برای محصول و یا خدمات خود بازاریابی انجام می‌دهید آگاهی از نام تجاری بسیار ارزش دارد، به خصوص در مراحل اولیه کسب و کار.

آگاهی از برند ممکن است مفهومی مبهم به نظر برسد که در حقیقت مبهم نیز هست. برای آن دسته از صاحبان کسب و کار و یا بازاریابان که مایل هستند کار خود را با اعداد و ارقام منظم ارزیابی کنند ،آگاهی از برند به احتمال زیاد کمی برای آن‌ها مبهم است. اما تنها به این دلیل که این مبحث قابل اندازه گیری نمی‌باشد باعث نمی‌شود که ارزش آن را نادیده گرفت.

افزایش ترافیک وبسایت

ترافیک وب سایت یکی از مهم ترین ارکان یک سایت به حساب می آید . به طور کلی معنای ترافیک با دو مفهوم متفاوت به کار برده می شود . معنای وال میزان حجمی است که از طرف شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت ارائه می شود . اما معنای دوم ترافیک به این معنا می باشد که چه حجم از اطلاعات سایت شما توسط بازدید کنندگان دیده شده است و چه تعداد بازدید کننده به سایت شما سر زده اند . این بازدید از سایت ممکن است بازدید از کل صفحات سایت شما باشد یا بازدید از یک صفحه مشخص .

افزایش مخاطبین برند

استراتژیست های بازاریابی اتفاق نظر دارند که آگاهی مشتری از “نام برند” در هر صنعت سبب میشود که شرکت قدم های رو به جلو را به شیوه ای مؤثرتر بردارد. آگاهی کامل از برند، اهداف متعددی را برای شرکت هایی که به دنبال افزایش فروش در بازار هستند، به انجام می رسانند. شیوه آگاهی رسانی باید به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا بتواند همگام با شرکت حرکت کرده و در صورت لزوم با شرایط جدید وفق پیدا کند. علاوه بر این شرکت باید به دنبال ایجاد آگاهی در مشتری به وسیله مواردی چون “افزایش ارزش برند” باشد.

تبلیغات محتوایی

همانطور که از اسم آن مشخص است، تبلیغ محتوا به معنای قرار دادن محتواهای در فرمت‌های مختلف در مقابل چشم مخاطبین و جلب توجه آن‌ها است. این استراتژی به مطرح شدن محتوا و برند شما کمک می‌کند و باعث موفقیت آن می‌شود. راه‌های زیادی برای تبلیغ محتوا وجود دارد.

افزایش ضریب مشارکت

افزایش ضریب مشارکت در واقع میزان مشارکت بازدید کننئدگان یک صفحه با محتواهای منتشر شده رو نشون میده.اینکه یه محتوا تا چه حد تاثیرگذار بوده از این طریق قابل اندازه گیری هست. الان مهم‌ترین KPI برای سنجش عملکرد یه پیج اینستاگرامی درصد اینگیجمنت هست.

محرک فروش

برای مشتری، کالا و خدماتی که ما ارائه می دهیم هیچ ارزشی ندارد مگر اینکه آن ها را به نتیجه و نقطه مطلوب برساند. به عبارتی مشتری آنچه را که به آن نیاز دارند تا به آنچه که می خواهند برسند، آن ها در پی راه حل نیستند بلکه به نتیجه می اندیشند. اکنون که مشتری به این فکر می کند که چطوری یک قدم از وضعیت موجود رو به جلو برود و به ننتیجه مورد نظرش برسد، اتفاقی می افتد و آن این این است که عواملی او را تحریک می کنند که عامل اصلی خریدند.

ارتباط با مخاطبین برند

بازاریابی دیجیتال به شما امکان می‌دهد تا در زمان واقعی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. مهمتر از همه، این امکان را به شما می‌دهد تا با شما ارتباط برقرار کنند و در نهایت می‌تواند حس وفاداری به برند ایجاد کند.

مهیا کردن بستر خدمات و پشتیبانی

با استفاده از فعالیت در فضای دیجیتال می توان خدمات رسانی به مشتریان رو توسط KPI های مختلف اندازه گیری کرد و در هر لحظه بهبود بخشید.

آنالیز رقبا

تجزیه و تحلیل رقیب در بازاریابی و مدیریت استراتژیک، یک ارزیابی از نقاط ضعف و قوت رقبای فعلی و بالقوه می‌‎باشد. این تجزیه و تحلیل، امکان شناسایی فرصت‌ها‎ و تهدیدها را فراهم می‌‎کند تجزیه و تحلیل رقیبان یکی از مؤثرترین استراتژی‌ها‎ در مدیریت وب سایت به شمار می‌‎رود. این کار می‌‎تواند در مرحله اجرا، نظارت و تنظیم صورت بگیرد. به بیان واضح‎تر، تجزیه و تحلیل رقبا به معنای شناسایی رقبا و ارزیابی استراتژی‌ها‎ برای تعیین نقاط قوت و ضعف خود نسبت به کسانی است که محصولات یا خدماتی شبیه به ما دارند.

تجزیه و تحلیل رقابتی بخش مهمی از طرح بازاریابی شرکت به شمار می‌‎رود که با کمک آن می‌‎توان فهمید چه چیزی باعث فروش بیشتر محصولات یا خدمات می‌‎شود. از این طریق می‌‎توان روش‌ها‎یی را برای جذب مشتریان بیشتر به کار برد.